”HAYVANLARI KORUMA VE HAYVANLARA BİLİNÇLİ YAKLAŞIM” KONULU KONFERANS

admin 23 Ekim 2019 ”HAYVANLARI KORUMA VE HAYVANLARA BİLİNÇLİ YAKLAŞIM” KONULU KONFERANS için yorumlar kapalı

NEVÜ’de ‘Hayvanları Koruma ve Hayvanlara Bilinçli Yaklaşım’ Konulu Konferans

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Hayvan Hakları Koruma ve Yaşatma Kulübü (NEVUHAYKOR) tarafından ‘Hayvanları Koruma ve Hayvanlara Bilinçli Yaklaşım’ konulu konferans düzenlendi.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezinde, Nevşehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanımız Sayın Tekin KEÇECİ ve Anadolu Hayvan Hakları Konfederasyonu  (HAYKONFED) Nevşehir İl Temsilcisi Sevinç DÖRTKOL’un davetli konuşmacı olarak yer aldığı konferansa akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Oda Başkanımız Sayın Tekin KEÇECİ konferansta yaptığı konuşmada; 2009 yılında kurulan Nevşehir Veteriner Hekimler Odası’nın 94 üyesi ve Nevşehir genelinde 42 klinik ile evcil ve sahipsiz hayvanlara hizmet verdiğini söyleyen KEÇECİ, “Sokak ve sahipsiz hayvanlarla ilgili gerçekten de  Nevşehir’in çok büyük eksiklikleri vardı. Bu eksiklikler son dönemde Sevinç hanımın çabaları, Nevşehir Belediyesi ile Nevşehir İl Özel İdaresinin katkıları ve meslektaşlarımızın özverili çalışmalarıyla giderilmeye başlandı. Bunlardan en önemlisi de Anadolu’da tek olan ve ülkemize örnek olacak bir barınağın da ilimize kazandırılması.  Güzel şeylerin yapılması ve hayvanların hayat kalitesinin arttırılması tabi ki insanlık için bir yerde gereklilik. Onların temiz suya, kaliteli gıdaya ulaşabilmesi ve en önemlisi bizim kendimize insan diyebilmemiz için bunları yapmamız gerekiyor” dedi.  

Keçeci devamında , “Ülkemizde farklı etkinliklerle kutlanan ‘Hayvan Hakları Günü’ ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Son yıllarda hayvan haklarına yönelik değişik temaların ortaya çıkması ve toplumsal duyarlılığın arttırılması çok güzel. Hayvanları koruma adına 5199 sayılı bir kanun var ve bu 2004 yılında yayınlandı. Bu kanun evcil ve sokak hayvanlarının acı ve ıstırap çektirilmeden yaşatılması, onların en temel ihtiyaçlarının karşılanması gibi bütün tanımları içeriyor. Bu 5199 sayılı kanuna hayvan severliğin temeli de diyebiliriz. Tabii düz bir hayvan sever olmanız yetmiyor ve hayvan koruma gönüllüsü olabilmeniz için de 5199 sayılı kanunda bazı parametreler var. Sizler kulüp veya bireysel olarak bunun için başvuruda bulunarak alacağınız eğitim ile birlikte birer hayvan koruma görevlisi oluyorsunuz. Yani sizin hayvan severliğiniz bir nevi resmiyet kazanıyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından konferans, Nevşehir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tekin KEÇECi ve Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Nevşehir İl Temsilcisi Sevinç DÖRTKOL’a, NEVÜ Hayvan Hakları Koruma ve Yaşatma Kulübü Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Nilüfer KÜÇÜKDEVECİ’nin plaket takdimiyle sona erdi.

Comments are closed.