16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ

admin 16 Ekim 2019 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ için yorumlar kapalı

Nevşehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanımız Sayın Tekin Keçeci  16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle basına ve kamuoyuna bir açıklamada bulundu.

Başkanımız Keçeci açıklamasında; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ( FAO ) nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim 1945 ten bu yana her yıl 16 Ekim günü Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. FAO tarafından Dünya Gıda Günü için belirlenen 2019 yılı teması; “Eylemlerimiz Geleceğimizdir. Sağlıklı Beslenme ile Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya” olarak ilan edilmiştir. Dünyada 821 Milyon kişi bir başka ifadeyle her 9 insandan biri yetersiz beslenmektedir. Özellikle 5 yaşın altındaki çocukların yüzde 22’sinde, açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle gelişme bozuklukları yaşanmakta, her gün açlığa bağlı nedenlerle yaklaşık 25 bin kişi hayatını kaybetmektedir.

Aşırı beslenme ve obezitenin küreselleşmesi ise insanlığın en büyük problemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezitenin küresel ekonomiye etkisi yaklaşık 2 Trilyon Dolar iken, dünyada 700 Milyon obez ve 2,3 Milyar fazla kilolu insan olduğu tahmin edilmektedir. Yapılacak en güzel uygulama gıda porsiyonlarının küçültülmesi ve tüketilen gıdada kalori hesabının yapılması olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ederken, yine aynı örgüt tarafından yürütülen son araştırmalarda obezitenin kanserle yakın ilgisi olduğu belirlenmiştir.

Dünya Gıda Gününde farkındalık oluşturmak istenilen en önemli konu gıda israfıdır. Dünya Bankası raporuna göre, çöplüklere atılan yiyeceklerin dünyada açlıktan ölen insanların 15 katını besleyecek miktarda olduğu bilgisi yer almaktadır. Ülkemizde 1 yıl içinde 1,7 milyar ekmek çöpe atılırken, 214 milyar liralık gıda israfı yapılmaktadır.

Başkanımız Keçeci açıklamasının sonunda; Güvenilir ve sürdürülebilir gıda üretiminin olduğu ‘’Sağlıklı Beslenme ile Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya’’da yaşamak için israfa son verilmeli ve dünyadaki açlığın önüne geçilmelidir. Çöpe giden gıdanın ve özellikle ekmeğin milli servet olduğu unutulmamalı, gıdanın üretiminden tüketimine kadar sarfedilen emek ve maddi harcamalar göz önünde bulundurulmalıdır.’’ dedi.

Comments are closed.